Vanade hoonete renoveerimine – kas mõttekas või mitte?
Ikka ja jälle diskuteeritakse teemal, kas vana maja on mõttekas renoveerida või tasuks see maha lammutada ja uus asemele ehitada. Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused ning enne otsustamist tasub teha põhjalik analüüs.
Kogenud spetsialistide abiga saab hoone, olgu selleks siis eramu, ärihoone või muinsuskaitse objekt, üle vaadata, seda põhjalikult analüüsida ja selle põhjal otsustada, mis seisus hoone on. Kui ehitis on tõesti sellises seisus, et renoveerimisest ei piisa turvalisuse ja kasutuskõlblikkuse saavutamiseks, siis tuleb kaaluda hoone rekonstrueerimist, ümberehitust või lammutamist.
Professionaalne renoveerimine annab hoonele uue väärtuse
Kui aga hoone on piisavalt hästi säilinud, siis annab kvaliteetne ja oskuslik renoveerimine sellele justkui värske hingamise. Oluline on aga renoveerimistöödeks valida partnerit hoolikalt, sest vaid korraliku partneriga on tulemus selline nagu tellija soovib.
Ehitusfirma Unico tegeleb ühe põhitegevusena hoonete renoveerimisega. Meie projektid hõlmavad endas nii eramajade, kui ka ehituslike ning muinsuskaitse all olevate hoonete renoveerimist.
Hoonete renoveerimine hõlmab endas analüüsi olemasolevale objektile, vajadusel uue planeerimist, ehitusobjekti või selle kommunikatsioonisüsteemide uuendamist tehniliste omaduste parendamiseks, muutusi interjööris või eksterjööris. Üle vaadatakse ja vajadusel renoveeritakse mehaanilist stabiilsust, erinevaid ohutusnõudeid (tuli, tervis, hügieen, keskkond, kasutus, müra jne), energiatõhusust ja jätkusuutlikust. Eesmärgiks on tagada objekti kasutusomadused plaanipärase lahendusega, muutes plaane, ruumide kasutust ja pindu minimaalselt.
UNICO renoveerib Viljandi mõisa
Tänu pikaajalisele kogemusele suudame renoveerida ehk taastada ka väga väljakutsuvaid hooneid ja keerukaid objekte. Üheks näiteks võib tuua aastaid tühjana seisnud Viljandi mõisa renoveerimise, kus ehitusfirma UNICO rajab tellija soovil ligi paarikümne numbritoaga hotelli, spaa ja restorani.
Saunad, bassein, lõõgastusala ja kohvik tulevad maja keldrisse, restoran, saalid ja neli numbrituba esimesele ning ülejäänud numbritoad teisele ja kolmandale korrusele. Majal taastatakse kunagine fuajee malmist trepp ning ajaloolisesse hoonesse tuleb ka lift. Maja lääneküljele on plaanis rajada klaasist kohvikulaiendus.
Tegemist on suure ja mahuka tööga, sest hoone kuulub ehitusmälestisena riikliku kaitse alla. See eeldas põhjalikke uuringuid keldrist pööninguni, enne kui üldse ehitus- ja restaureerimistöödega alustada sai. Uuringutest selgus, et hoone on ehituslikult heas seisus. Suurimat kahju on saanud fassaadid, mis on kaotanud oma rikkaliku dekoori. Siseruumid on säilinud hästi.
Tühja mõisa taastamine hotelliks võtab aega arvatavasti poolteist aastat ja läheb maksma ligi kolm miljonit eurot.